ČRDlouhý Martin Gól padl ze hry, 35
ČRMareš Michal Gól padl ze hry, 36
ČRMareš Michal Gól padl ze hry, 39

KOMENTÁŘ
Čeští futsalisté naplnili cíl, s nímž přijeli na mistrovství světa na Tchaj-wan. Po vítězství nad Austrálií postupují do čtvrtfinále! V nepříliš pohledném, ale takticky dobře vedeném boji porazili zástupce pátého kontinentu 5:0. Z historicky prvního vystoupení na světovém šampionátu si přivezou úspěch.

Při státní hymně se jako proti Thajsku drželi okolo ramenou, ale přidali po vzoru protivníka i zpěv. Nastupovali však se slovy příliš brzy a tónina jim utíkala. Mnohem důležitější však bylo, aby se jim to nestávalo při utkání.

V brance se podle původního plánu představil Petr Krayzel, jenž musel hned likvidovat nájezd Hewitta. Před ním základní sestavu tvořili Mareš, Rajnoch, Levčík a Dlouhý. Australané začali svižněji, ale oba týmy se nejprve oťukávaly bez vyložených šancí.

Do první se po Kamenického přihrávce tlačil Sluka, ale míč si dobře nezpracoval. Hra se pak odvíjela ve středu hřiště, každý se bál udělat chybu. Zrychlením kombinace jsme však postupně získávali převahu. Z ostrého úhlu se pokusil o úspěch Dlouhý. Nevábný oboustranný projev pokračoval, Australané se zmohli na jedinou slabou střelu z dálky, my ani na tu. Jediný slibný protiútok v 11.minutě, který táhl Havel, zastavil Manson faulem za cenu žluté karty. Kamenický z přímoho kopu trefil zeď. O minutu později se okolo svého strážce obtočil Dlouhý a dral se do slibné akce, bohužel neměl nejlepší střeleckou pozici. Opatrnost především - znělo heslo obou kolektivů. Nebezpečnou ránu však z ničeho nic vyslal Pilat, ale Krayzel byl pozorný. Plouživkou ničeho nedosáhl Mareš.

Zvrat ve vývoji utkání mohl přinést pátý načítaný faul Australanů šest minut před koncem poločasu. O pár vteřin později založil Krayzel rychlý útok, Blažej krásně našel před brankou volného Havla a ten poslal chytrým obloučkem míč do sítě přes bezmocného brankáře O´Briena. Nováček týmu, jenž byl dodatečně nominovaný, tak slavil tím nejlepším způsobem. Z našeho týmu spadla nervozita a Mareš si došel pro faul. Trestný kop v 18. minutě však Kamenický jen napálil do australského gólmana. Další výhodnou pozici jsme si však do konce prvního poločasu nevytvořili, skončil naším nejhubenějším náskokem.

S velkým odhodláním nepřipustit žádné komplikace nastoupili Češi do druhého poločasu. A hned v úvodu měl možnost vylepšit skore po rychlé kombinaci Levčík, nastřelil však jen australského brankáře. Vzápětí pálil Nolan, ale Kreyzela nepřekonal. Zápas dostal svižnější tempo, bomba Vizzariho se naštěstí zastavila na břevně. Australané přidali, jen gól je nechával v nadějích, že setrvají na šampionátu déle. Čas však běžel pro nás, slabý pokus Wrighta nic neřešil, neujaly se ovšem ani Slámův průnik a Kamenického nájezd.

Nastalo opět zvolnění. Do poloviny druhého poločasu naši pečlivě bránili, nenechali se vylákat z uzavřené ulity. Tu protinožci překonávali jen nevýraznými pokusy. Za špatné střídání dostal však Havel žlutou kartu. K zaznamenání stojí jen Nolanova rána z dálky, kterou však Kreyzel s přehledem vyrazil. Technickou parádou vzbudil potlesk mladý Sláma. Na straně soupeře však přibývaly nedovolené zákroky, Vizzari rovněž viděl žlutou kartu.

Útlý jednobrankový náskok nás sice posouval mezi nejlepších osm, nedával ovšem potřebnou jistotu. Tu nepřidal ve 32. minutě ani Dlouhý, jenž z úhlu mířil vedle. Vzápětí Nolan ve vyložené příležitosti nastřelil tyč a při dalším útoku protivníka dostal za faul Levčík žlutou kartu. Tím se zápas zase uklidnil.

Sedm minut před koncem nabrali australští futsalisté znovu pět načítaných faulů a museli v obraně zvýšit opatrnost. Toho využil Mareš a při opakované střele našel skupinu pod tělem O´Briena. Získal chuť k dalším trefám a třikrát stál znovu blízko úspěchu. Situaci mohl zdramatizoval Ngalufe, ale mířil vedle. Hned nato definitivní úder zasadil vzdorujícím Australanům Dlouhý.

Čtvrtou branku vyčaroval opět Mareš a Australané v zoufalé snaze ještě něco rozvrátit nasadili pátého muže do pole, ale pálili jen z uctivé vzdálenosti. V závěru se naopak trefil znovu Mareš, jenž se stal se čtyřmi góly naším nejlepším střelcem. Čeští futsalisté si historické opojení už uhlídali.

"Očekávali jsme, že Australané budou dobře bránit, ale i myslet na vítězství. Bylo to těžké utkání, ale takticky jsme ho zvládli. Podržel nás brankář, závěr patřil už jenom nám," řekl bezprostředně po utkání trenér Michal Stříž.

• 0.min - V dnešním utkání mistrovství světa proti Austrálii nastoupí v brance českých futsalistů Petr Krayzel. První čtyřka zůstane beze změn, ve druhé Slámu nahradí Havel.
  • 1.min - Zápas začal, výhra s největší pravděpodobností zajistí postup do čtvrtfinále.
  • 3.min - Jako první ohrozili branku soupeře Australané, skóre se nemění.
  • 3.min - První faul si připsal český tým.
  • 4.min - Na střely 1:1, Češi zatím mají míč častěji na futsalkách.
  • 6.min - Australané vybojovali první rohový kop.
  • 8.min - Český tým se dopustil druhého nedovoleného zákroku.
  • 9.min - První faul si připisují i Australané.
  • 11.min - Již třetí faul českých futsalistů, přes výraznou převahu se zatím nemohou přes pevnou obranu prosadit.
  • 11.min - Australan Manson dostal žlutou kartu.
  • 12.min - Češi stříleli po rohovém kopu, ale skóre zůstává bezbrankové.
  • 13.min - Český tým stupňuje tlak, ze kterého zatím pramení jen australské fauly.
  • 13.min - Dvě střely na australskou branku.
  • 13.min - Po delší odmlce se k ohrožení naší branky dostal soupeř.
  • 14.min - Na akumulované fauly 4:4.
  • 15.min - Australané mají 5 faulů, ješt jeden a kopali bychom "druhou penaltu".
  • 15.min - Josef Havel otevřel skóre!! Česko - Austrálie 1:0.
  • 18.min - Z nařízené "druhé penalty" (po 6 faulech) Kamenický sice trefil branku, ale gólman O´Brien byl úspěšnější.
  • 20.min - Skončil první poločas, střely celkem 7:5, na branku 5:2, držení míče 63:37.
  • 21.min - Druhý poločas začal po jedné šanci na každé straně.
  • 24.min - Ve druhé půli jsou zatím Australané aktivnější, již třikrát ohrozili naši branku.
  • 25.min - Nevyužili jsme výhodu volného kopu ani rohu.
  • 28.min - Žlutou kartou byl napomínán Josef Havel.
  • 29.min - Australané zvyšují obrátky a v počtu střel již mají navrch.
  • 30.min - Akumulované fauly po změně stran Austrálie 3, Česko 0.
  • 31.min - ŽK Australan Vizzari.
  • 32.min - V rychlém sledu následovala smršť střel na obou stranách.
  • 33.min - Druhou žlutou kartu na šampionátu dostal Levčík a proti Brazílii bude chybět.
  • 34.min - Austrálie už ve druhé půli nasbírala 5 faulů!
  • 34.min - Michal Mareš uklidňuje tým druhým gólem po rozehraném trestném kopu. Česko - Austrálie 2:0!
  • 35.min - Australané ve snaze zvrátit výsledek otevírají obranu.
  • 35.min - Dlouhý zvyšuje na 3:0!!
  • 36.min - S góly se roztrhl pytel, Mareš dává na 4:0!
  • 38.min - Austrálie se snaží o čestný úspěch, dvakrát ohrozili Krayzelovu branku.
  • 39.min - Michal Mareš kompletuje hattrick - 5:0!
  • 40.min - Konec zápasu, postup do čtvrtfinále by českému týmu neměl uniknout.