Trenér: Stříž MichalTrenér: Nuccorini Alessandro

SoupeřBertoni Edgar Gól padl ze hry, 12
SoupeřZanetti Sandro Gól padl ze hry, 30

KOMENTÁŘ

Futsalisté se loučili prohrou s Itálií

Bez kapitána Kamenického, který společně s třetím brankářem Kašparem a vedoucím mužstva Churáčkem odletěl už do Prahy, nastoupil tým proti Itálii ve složení: Krayzel – Rajnoch, Hoffmann, Dlouhý a Mareš. Jedině zisk bodu posouval český tým na 7. příčku, v případě dalšího nezdaru by skončil osmý. Italům šlo ještě o víc, výhra je bezpečně posouvala do bojů o medaile.

První střelu na branku vyslal už v 1. minutě Bacaro, ale neměla přílišnou razanci. O chvíli později pálil vedle Montovaneli. Přímo z rohu snažil brankáře Fellera překvapit Mareš. Do šance se tlačil odbarvený Zaffiro, ale Krayzel vyběhl včas.

Druhou čtveřici tvořili Blažej, Sluka, Levčík a Musial. Italové se snažili hrát aktivně, po Slukově faulu na Bacara kopali přímý kop, ale postižený našel jen zeď. Naše protiútoky končily na soustředěné obraně soupeře, který nechtěl dopustit komplikace obdrženým gólem. Brankář Krayzel si pečlivě hlídal své území, kde sesbíral několik vysunutí, které by při nalezení adresáta mohly způsobit starosti. Uběhlo pět minut. Italové drželi více míč, ale vyloženou šanci si nevytvořili. Protože naši se do ofenzívy příliš nehrnuli, sledovali diváci spíše taktický boj. Ten mohla rozprášit střela bodlem kapitána Grany téměř z půlky, kterou likvidoval Krayzel nadvakrát. Vzápětí přišlo po Dlouhého ztrátě míče ještě větší ohrožení, Italové však míč do naší sítě ze tří pokusů nedotlačili, když obětavě vypomohl Mareš. Brankář Krayzel musel být ošetřován, naštěstí mohl pokračovat. Avšak ihned Italové zlomili náš odpor. Pellegrini rozehrál rohový kop a osamocený Grana zblízka nezaváhal – 0:1.

Mistrům Evropy narostlo sebevědomí. Zanetti se málem řítil sám na naši branku. Čeští futsalisté do poloviny prvního poločasu odpověděli jen Musialovou střelou tečovanou na roh. Nevydařilo se ani vysunutí Mareše, Rajnoch po dobrém uvolnění mu poslal příliš prudkou přihrávku. Stáli jsme před úkolem vyrovnat, ale nic jsme nevymysleli.

Naopak Italové znovu rozjeli kolotoč, po sérii střel nahrál Zanetti nabíhajícímu Zaffirovi a ten přidal další ránu – 0:2. Šance na jejich straně nadále přibývaly, při ztrátě míče jsme je nedokázali rychlým a důrazným protiútokem vyrušit z poklidu a herní převahy. Grana si do naší sestavy pronikal, jak chtěl, naštěstí postrádal přesnost. Sluka mu jen bodlem při rohovém kopu sundal z hlavy čelenku.

Evropští šampioni na palubovce vládli. Trenér Stříž si proto vzal oddechový čas, aby pozměnil neúčinnou taktiku. Do první vyložení šance se po něm natlačil Musial, ale obránci opět střelu zblokovali. Na chvíli se ovšem hra přenesla na protivníkovu polovinu.

To však netrvalo dlouho, squadrra azzura se brzy znovu uchopila nadvlády. Fabiano však neuspěl. Po faulu Pellegriniho na Mareše jsme se ocitli ve střelecké výseči, ale rozehraný signál neměl přesné provedení. Italský trenér Alessandro Nuccorini si vzal oddechový čas, po němž se zbytek poločasu už nic zásadního nestalo, i když naším brankovým územím prolétly dvě prudké přihrávky na zadní tyč.

Zdravotní potíže Krayzla se ukázaly vážnější, do branky nastoupil ve druhé půli Klíma. Proti Folgliovi, jenž se uvolnil přes Hoffmanna, však zasahovat nemusel. Na našich hráčích byla patrná roztřesenost, která vedla k mnoha chybám, omylům a nepřesnostem. Bombu Bertoniho po rohovém kopu vytěsnil Klíma mimo.

Do hry se zapojili rovněž Sláma a Havel, přinesli přece jen oživení. Souboje jeden na jednoho jsme však nadále nevyhrávali, těžko jsme soupeře přečíslovali. Drželi jsme ho však v uctivé vzdálenosti. A dostavily se i náznaky šancí. V době naší zvedání hlavy se probil přes všechny Bertoni, napálil ovšem jen břevno.

Italy však povzbudilo, znovu se chopili iniciativy, Klíma vyrážel ostrou střelu Bacara, který vzápětí zaduněl tyčí. Chvilkový nápor jsme ale přežili bez další újmy. Hra se trochu přitvrdila. Po Rajnochově faulu na Bacara se právě on dostal po rozehrávce k nápřahu, Klímu však nepostřelil. Měl však asi dobře naládováno, o zakončení se pokusil ještě dvakrát. Hra se odvíjela na naší polovině.

O přehození Klímy z úhlu se pokusil Morgado. K výhodě trestného kopu jsme se pak dostali my. Levčík však Slámu nenašel a hned srazil na půlicí čáře Bacara. Vysoký centr podběhl Havel, na brankové čáře však vše napravil. Avšak další kombinaci Bertoni – Zanetti už odolat nešlo, druhý jmenovaný pohodlně dopravil míč do prázdné branky – 0:3.

Po spolupráci Mareše s Dlouhým se do šance dostával Musial, byl ovšem sražen: nejlepší naše příležitost zápasu. Z výhodné pozice Mareš ovšem trefil jen tyč. Naši převahu ukončil kapitán Grana střelou vedle a opět jsme se museli především bránit. Dlouhý vybojoval ale míč a Mareš protáhl Fellera. Italské nájezdy byly ovšem nebezpečnější, Bacaro doslova sundal Havla. Špatné přihrávky nedovolovaly, abychom se dostali do lepších příležitostí.

Čeští futsalisté toužili proti mistrům Evropy alespoň po čestném úspěchu. Vteřiny se však měnily v minuty a šance nepřicházely. Naopak na brankové čáře zachraňoval po Fabianově střele Dlouhý. Naději ke skórování nám dávalo pět načítaných soupeřových faulů. Znovu však jsme hasili požár v poslední chvíli, nejprve Musial, po něm Mareš. Do náznaku šance se probil Dlouhý, ale neměl klid na zakončení. Vzruch způsobil impulsivní italský trenér Nuccorini, jenž se pošťuchoval s vlastním hráčem.

Závěrečná minuta nepostrádala náboj. Z otočky prudce pálil Bacaro, Klíma v pádu odvrátil. Do šance se řítil Levčík, avšak neprorazil. Po jeho ztrátě míče unikali tři Italové, Havel Baraca srazil. I my dosáhli pěti načítaných chyb. Italská rozehrávka však nebyla úspěšná, ani následná střela Bertoniho. Nic už se nepřihodilo.

„Hráli jsme to, nač jsme měli. Soupeř byl na tom fyzicky lépe,“ řekl po utkání trenér Stříž. „Mrzí mě, že jsme nedali gól, stav 1:3 by vypadal o poznání lépe. Celkově musím klukům za všechno poděkovat.“

• 0.min - Český tým nastoupí bez zraněného kapitána Kamenického.
  • 1.min - Základní sestava českého týmu: Krayzel - Rajnoch, Dlouhý, Hoffmann, Mareš.
  • 1.min - Jako první se osmělil soupeř a vyslal na Krayzela dvě střely, Češi reagovali stejným způsobem.
  • 3.min - Italové zahrávali dva rohové kopy za sebou, na střely vedou 3:1.
  • 5.min - Soupeř potřebuje vyhrát, jeho převaha je na hřišti zatím znát.
  • 7.min - Češi se obtížně dostávají ze své poloviny, ale bezbrankový stav trvá.
  • 8.min - Grana dostal Italy do vedení.
  • 10.min - Po delší době ohrozili branku i Češi, ale výsledkem byl jen rohový kop.
  • 12.min - Bertoni zvýšil na rozdíl dvou branek.
  • 15.min - Začalo se hrát velmi útočně, Češi se ze všech sil snaží o snížení.
  • 17.min - Češi získali mírnou převahu, vybojovali další roh a kopali trestný kop, ale Italové se ubránili.
  • 20.min - Skončil první poločas, Italové vedou 2:0.
  • 21.min - Začal druhý poločas.
  • 22.min - Zahrávali jsme dva rohové kopy, bez gólového vyjádření.
  • 24.min - Dvakrát ohrozili Italové naši branku, na střely vedou 18:7.
  • 25.min - Procentuální vyjádření držení míče ČR:Itálie 45:55.
  • 27.min - Po faulu Italů jsme zahrávali trestný kop, ale kontaktní gól stále nepřichází.
  • 30.min - Zanetti zápas zřejmě rozhoduje - 0:3.
  • 32.min - Česká snaha nyní směřuje alespoň ke vstřelení čestného úspěchu.
  • 37.min - Do konce zbývají tři minuty, je jasné, že český tým nezíská ve čtvrtfinálové skupině ani bod.
  • 40.min - Žlutou kartu dostal Josef Havel.
  • 40.min - Konec zápasu.