ČRBlažej Vít Gól padl ze hry, 38
SoupeřJoel Queiros Gól padl z pokutového kopu, 39

KOMENTÁŘ

Šanci na postup smetly chyby kolem poločasu

TCHAJ-WAN (FOTBAL.CZ) - Do utkání nastoupila základní sestava: Klíma – Rajnoch, Blažej, Mareš a Dlouhý. První nebezpečnou střelu vyslal Goncalo, ale Klíma si včas kleknul. Dlouhého narážečku na nabíhajícího Mareše v poslední chvíli ukopl Ivan. Mareš se dostal nápřahu o chvíli později a míč svištěl po zemi těsně vedle. Za naši obranu si však naběhl Goncalo a Blažej ho utlumil v nejvyšší čas. Na palubovka postupně vyběhla druhé čtveřice – Kamenický, Levčík, Havel a Sláma.

Pár vteřin ve 4. minutě však Gocalo přehodil špatně postaveného Havla a Joel Queiros nepříliš vydařeným zásahem podšoupl míč pod Klímovým tělem do sítě – 0:1. Portugalci působili mnohem čipernějším dojmeme, dovedli se odpoutat od svého strážce a najít volný prostor. Vykrývání jejich nabíhání nám dělalo potíže.

Po pěti minutách se do hry vrátila původní sestava, která soupeře trochu přitlačila, k šancím to ovšem nevedlo. Naopak protivník stále hrozil vysokými centry za naší obranu. Vyrovnání přišlo vlastně z čistajasna. Zahrávali jsme přímý kop, Mareš výborně našel Blažeje před odkrytou brankou, který jen šikovně tečoval – 1:1. Oslavili jsme první gól ve čtvrtfinálové skupině.

Začínalo se od znova.Do vyložené příležitosti unikl dlouhý, ale brankář Joao Benedito prokázal, proč je označován za jednoho z nejlepších na turnaji. Nepřesnost na půlící čáře málem ztrestal Goncalo, naštěstí jen zvonila tyč. Chyby při rozehrávce se nevyvaroval ani Klíma, dvojice Portugalců si však úplně nerozuměla. Další akci řešil důrazným skluzem Levčík. Útočná snaha obou týmů na chvilku ochabla. Toho využil Blažej k výbornému úniku, před prázdnou brankou našel Rajnocha, ten však trestuhodně zaváhal.

Následně si zašlápl míč při rychlém kontru, zmocnil se ho střelec prvního úspěchu Joel Queiros a pohodlně poslal Portugalce opět do vedení – 1:2. V polovině prvního poločasu se znovu zmocnili výhody náskoku a viditelně se uklidnili. Naše nájezdy do jejich sevřené vozby byly bez nápadu, naopak oni hrozili při každém protiúderu.

Trenér Stříž nasadil štírka Musiala, aby hru trochu rozhýbal. Natlačili jsme se víc na soupeřovu polovinu, ale gólovou situaci jsme si bohužel nevypracovali. Právě Musial přišel o míč a pomohl Portugalcům do další šance. Náš prapor z bláta zvedl Levčík, jenž unikl po pravé straně, natáhl na sebe obránce i brankáře a geniálně našel Musiala před volnou brankou. Ten nemohl neproměnit – 2:2.

A zase bylo skore vyrovnané. Portugalci poněkud vyšli z rovnováhy. Už nepůsobili tak sebevědomým dojmem, vytratila se lehkost jejich akcí. Když Mareš unikl s Dlouhým, naskytla se nám možnost jít do vedení. Zdařil ose to o chvilku později, kdy Rajnoch tečoval přihrávku Mareše a Dlouhý stál znovu proti prázdné brance – 3:2. Poprvé v utkání jsme se dostali do náskoku.

Portugalci už viditelně chybovali, čehož mohl využít z úhlu Musial. Trenér Orlando si vzal tři minuty před přestávkou oddechový čas. Po střetu s Israelem zůstal na zemi Levčík, musel být ošetřován. Po ledování levého ucha, kam dostal ránu, se však vrátil do hry. Vteřinky z prvního poločasu se sbíraly pomalu a těžko, Portugalci vyvinuli úsilí ještě do přestávky vyrovnat. Nasadili proti nim obětavost i trochu štěstí, které nám přálo, když Portugalci nevyužili Dlouhého nepřesnost. Už se zdálo, že náskok do poločasu udržíme, když se dostal k zakončení Ivan a bodlem Klímu prostřelil – 3:3.

Druhý poločas začal za nerozhodného stavu, nikdo neměl k vítězství ani porážce blíže. Remíza byla výhodná i zrádná pro oba, neboť pro postup nutila porazit posledního protivníka: v našem případě Italy, u soupeře Španěly. Na hřišti se přestavila základní sestava českých futsalistů. Portugalci přešli na presink.

Agilnější jsme však byli my, Marešův pokus Joao Benedito vyrazil nohou. Bohužel Goncalo našel před naší brankou úplně nekrytého Andreho a znovu jsme byli smutnější my – 3:4.

Předpoklad, že se Portugalci stáhnou do obrany,se nenaplnil. Po obrácené ose, tedy Andre – Goncalo putoval další útok a Klíma jen hleděl do své sítě – 3:5. Situace po necelých třech minutách druhého poločasu se stala vážnou. O dvě branky jsme ještě neprohrávali.

Najít novou chuť mohl při útoku vedeném v převaze Havel, ale střelou do plných nezvolil nejlepší řešení. Portugalcům se vrátila pohoda. Trenér Stříž se rozhodl pro výměnu brankáře, na závěrečných 16 minut přišel Kreyzel. A hned měl štěstí, Gonzalo mířil jen do tyče.

Portugalci byli bystří, nabyli patřičného sebevědomí, nepřipouštěli pochybnost, že by ještě utkání dopustili zdramatizovat. Pozvednout český tým z útlumu se pokoušel Mareš, těsně před odkrytou brankou však pohotově zasáhl Marcelinho.

Na naše hráče poněkud sedla únava, měli toho za celý turnaj už opravdu dost. Sice se pokoušeli ještě vykřesat jiskřičku naděje, zdálky pálili Kamenický a Musial, ale portugalská zeď odolávala. Kapitán českého výběru musel pro velkou vyčerpanost odpočívat vleže.

Sluka vnesl sice do hry opět oživení, ale zákroku na Ivana viděl žlutou kartu. Faul na Mareše deset minut před koncem dal šanci Rajnochovi ke střele, ale přes bariéru těl nepronikla k cíli. Do úplné beznaděje spoluhráče neposlal Kreyzel, jenž vykryl Marcelinha a vzápětí skvělým zákrokem Lea.

Potřebovali jsem však skorovat. Portugalci však umně drželi míč, hru kontrolovali. Rajnoch za faul na Zezita také byl napomínám žlutou kartou. Nacvičený signál však Leo nevyužil, mířil mimo. Dobývaní soupeřovy branky nemělo patřičnou tvrdost ničím jsme protivníka nepřekvapili.

Když unikl Leo a s přehledem našel dolní kout Kreyzlovy branky, bylo všem nadějím konec – 3:6. Tolik inkasovaných gólů rozhodně nikdo neočekával. Po rychlém protiútoku Kreyzel ještě chytil střelu Lea, ale Israel pohodl míč došťouchl do sítě – 3:7. O solidním výsledku se už mluvit v žádném případě nedalo.

Pět minut před koncem už byla jediná touha – nedopustit ještě větší ostudu. Sympatické bylo, že jsme se snažili nadále útočit, Mareš znovu nebezpečně pálil. Dopustil se ovšem páté načítané chyby, čímž získal soupeř další výhodu.

Přesto jsme se úspěchu dočkali: Marešovu bombu zastavil ještě Joao Benedito, ale proti Blažejovi už zasáhnout nedokázal – 4:7. Utrpení se tak přece jen zmírnilo. A to mohl další trefu přidal Sluka.

Levčík však srazil Marcelinha a Joel Qeiros se postavil k trestnému kopu: nezaváhal – 4:8. Stav se tak opět proměnil ve zmarnění. Portugalský trenér pak dal příležitost i druhému brankáři, mezi tři tyče se postavil Sandro. Ošetřování zraněného Andreho prodloužilo jen naše trápení. Vysoká porážka nejen znamenala, že dál nepostupujeme, ale pokazili jsme si i dobré jméno z předchozích vystoupení.

„První poločas se nám vydařil, škoda, že jsme ztratili těsně před přestávkou vedení,“ řekl po zápase trenér Stříž. „Ve druhém jsme chtěli hrát na vítězství, otevřeli jsme hru a soupeř nás potrestal. Dva slepené góly nás zlomili.“