STŘELCI
DružstvoJméno střelceDruh gólu, Čas
ČRKoller Jan Gól padl ze hry, 73

KOMENTÁŘ
Čeští fotbaloví reprezentanti vstoupili do nové sezóny vítězně. Na stadiónu Krále Baudouina v Bruselu, kde v červnu příštího roku začne evropský šampionát, porazili Belgii 1:0. Vítězný gól vstřelil při svém debutu Jan Koller a potvrdil, že mu pozice nejlepšího střelce belgické ligy patří právem.

Trenér Jozef Chovanec dodržel pravidlo, že má vždycky v rukávu nějaké eso a spolu s Kollerem poslal překvapivě na hřiště dalšího nováčka Horvátha. Záložník Slavie, o jehož formě přicházely z Kanárských ostrovů jen samé superlativy, tak vytlačil ze sestavy Vonáška a kapitána Němce posunul na levý kraj zálohy.

Oba noví muži se představili hned ve čtvrté minutě. Šmicer založil akci, Horváth odcentroval a Kollerovu hlavičku zastavila nejprve tyč a pak i zvednutý praporek signalizující ofsajd. Dlouhán z Lokerenu se znovu předvedl v deváté minutě, kdy se kličkou v šestnáctce zbavil Delbroecka, přihrál Barankovi, ale jeho střela skončila v houštině hráčů v červeném. Vzápětí se Baranek řítil sám na De Vliegera, ale ten jeho sólo zmařil.

Škoda, že v dalším průběhu čeští fotbalisté Kollera na hrotu útoku nenašli. Kombinace, jíž měli překonat domácí obranu, totiž vázla. Citelné oslabení úderné síly znamenal odchod Poborského, který už od desáté minuty po jednom ze soubojů kulhal a brzy hřiště opustil. Ani Belgičané poloprázdné hlediště příliš nezahřáli a většina prvního poločasu se odehrávala v místech, kde žádné nebezpečí nehrozilo.

Až ve 37. minutě se uvolnil Šmicer, ale Baranka u vzdálenější tyče nenašel. Všechny standardní situace rozehrával Horváth, ale bylo na první pohled patrné, že se svými spoluhráči ještě nestihl nacvičit žádné signály. V závěru prvního poločasu se "Rudí ďáblové" probudili. Signál k tomu dal Emile Mpenza, který přeskočil Horňáka a hlavičkoval nad břevno. Těsně před přestávkou pak kapitán Staelens šikovným lobem poslal míč do sítě, avšak nizozemský sudí Wegereef postřehl, že těsně předtím Pierre fauloval Srníčka, a prokřehlí diváci měli po radosti.

Po změně stran Koller vystrašil belgického gólmana, když svými obřími kopačkami číslo 14 zblokoval jeho odkop. V 56. minutě si na Horváthův přímý kop dobře naběhl Rada, ale střelu špatně nasměroval. Češi se dál snažili napadat soupeře hned při rozehrávce na jeho vlastní polovině, a to Belgičany očividně vyvádělo z míry. Pod tlakem dělali chyby a obecenstvo začalo pískat.

Presink se českému týmu přece jen vyplatil. V 73. minutě špatně rozehrál Genaux, Koller se zmocnil míče, elegantně se vyhnul skluzu Vidovice a chladnokrevně umístil míč k tyči. Také Horváth mohl svou premiéru korunovat gólem, ale v 86. minutě lobem přehodil nejen De Vliegera, ale i branku. V houstnoucím sněžení se už Belgičané na odpověď nezmohli a křeslo trenéra Leekense se povážlivě otřáslo.