ČRŠmicer Vladimír Gól padl ze hry, 26
ČRLukeš Martin Gól padl ze hry, 58
ČRLukeš Martin Gól padl ze hry, 60

KOMENTÁŘ
Čeští fotbalisté zvítězili v přátelském utkání ve městě Murska Sobota nad Slovinskem 3:1. Na vedoucí branku domácích už za tři minuty odpověděl Šmicer a střídající Lukeš při své reprezentační premiéře dvěma góly rozhodl.

České fotbalisty přivedl na stadión Fazarija poprvé v roli kapitána Radek Bejbl a v sestavě se po několikaleté přestávce objevili Vonášek a Galásek. Tolik šancí jako v úvodních dvaceti minutách Češi na půdě soupeře už dlouho neměli. Jejich přímočará hra s kolmými přihrávkami na Šmicera na domácí platila a útočník Racingu Lens mohl hned v úvodu rozhodnout.

V 10. minutě ho ideálně vysunul Poborský, Šmicer šel sám na brankáře, ale Simeunovič jeho pokus prostrčit mu míč mezi nohama prohlédl. V šestnácté minutě si dvojice nejaktivnějších českých hráčů spolupráci zopakovala, Poborský tentokrát přehodil obranu lobem a Šmicer tvrdě vypálil zblízka, ale opět jen do brankáře. Do střeleckých pozic se snadno dostávali i další hráči, ale Vonášek mířil zdálky těsně nad břevno a Vlček vedle branky. Jen Lokvenc, na něhož domácí trenér nasadil podobně stavěného dlouhána Klavse, se vpředu nemohl prosadit. I Slovinci však byli při brejcích hodně nebezpeční, Šiljak se dvakrát ocitl až před Maierem, ale nedokázal přesně zakončit. Ve 23. minutě si Bulajič naběhl na přetažený centr Rudonji, Maier na čáře zaspal a slovinský mladík hrající vůbec poprvé v základní sestavě rozjásal spoře zaplněné tribuny.

Český tým naštěstí nepropadl panice a už za tři minuty vyrovnal. Po Lokvencově přiťuknutí rozšířil Šmicer svůj repertoár o skákavou střelu z dálky, do té doby vynikající Simeunovič reagoval pozdě a na míč nedosáhl. V následujících minutách Poborský znovu dokazoval, že mu přestup do Benfiky Lisabon nesmírně prospěl. Ve středu pole byl u většiny akcí, neúnavně tvořil hru i střílel.

Když si ve 38. minutě stavěl míč k přímému kopu, věděl trenér Prašnikar, že hrozí nejvyšší nebezpečí, a u postranní čáry málem ztratil hlas, jak na dálku usměrňoval své svěřence. Ty nakonec zachránilo jen štěstí, neboť falšovaný míč se odrazil od vnitřní strany tyče zpátky do pole. Těsně před přestávkou Lokvenc poprvé uplatnil svou výšku, ale brankář si s jeho hlavičkou poradil.

Do druhého poločasu přišel na hřiště místo nevýrazného Horňáka Lasota a v 56. minutě vyběhl ke své reprezentační premiéře Martin Lukeš. Neztrácel čas a během čtyř minut na trávníku stihl vstřelit dva góly. V 58. minutě se k němu dostal míč po Bejblově střele a dvacetiletý ostravský nováček chladnokrevně skóroval. Čich na branky osvědčil i o dvě minuty později, když šel důrazně za Lokvencovou hlavičkou a znovu zastihl Simeunoviče nepřipraveného. Šanci na hattrick mu potom vzal náhradní gólman Boškovič, který zachytil jeho pod břevno mířící hlavičku.

O vítězi už bylo rozhodnuto a oba trenéři pak dali příležitost téměř všem náhradníkům z lavičky, což se přece jen na kvalitě hry projevilo. Největší potlesk domácích diváků při odchodu ze hřiště sklízel Poborský, který zahrál jako v době, kdy jeho hvězda zazářila na mistrovství Evropy v Anglii. Slovinci však byli v obraně hodně zranitelní. Těžší prověrkou pro české mužstvo bude až květnový turnaj v Japonsku.