STŘELCI
DružstvoJméno střelceDruh gólu, Čas
SoupeřJankovič Gól padl ze hry, 90

KOMENTÁŘ

Reprezentačnímu týmu do 21 let se na evropském šampionátu v Nizozemsku hodně vzdálil postup ze skupiny i účast na olympiádě v Pekingu. Čeští mladíci totiž dnes podlehli v Nijmegenu Srbsku 0:1. Soupeř vstřelil vítěznou branku ve třetí minutě nastaveného času. Lvíčata po pondělní bezbrankové remíze s Anglií mají ze dvou zápasů na kontě bod a pokud chtějí udržet postupovou naději, musí v neděli v posledním utkání skupiny zdolat Itálii.

Kouč Škorpil udělal oproti duelu s Anglií v sestavě čtyři změny, dvě byly vynucené zdravotními potížemi. Pro útočníka Koláře s poraněným kotníkem už turnaj skončil a Huška, který zahrál výborně proti Anglii, skolily střevní potíže. Šance se naopak dočkali na levém kraji obrany Kadlec, Kladrubský, hrající pravého záložníka a Papadopulos s Fillem, kteří vytvořili útočný tandem.

Českému týmu v úvodu střetnutí pár minut trvalo, než se s obměnou v sestavě vyrovnal, ale Srby, s nimiž loni v srpnu v přípravě prohrál 0:1, do náporu nepustil. Jen v sedmé minutě se blýskl autor vítězné branky z pondělního duelu s Itálií Milovanovič, jehož ostrá střela z pravé strany olízla boční síť Zlámalovy branky.

Mladí Češi na technické Srby vyrukovali s důraznou hrou, za což během první půle dostali hned čtyři žluté karty. Jednu obdržel i Fillo, který byl na turnaji napomínán už podruhé a v neděli si proti Itálii nezahraje. Škorpilův tým hrál v poli se soupeřem vyrovnanou partii a do zakončení se v úvodu tlačil jen po standardních situacích: po rozích Jirsáka ale ve 13. minutě Papadopulos a o deset minut později i Kopic zamířili mimo tyče.

Urputnou bitvu mohly hodně ovlivnit situace po půlhodině hry. Češi nejprve marně reklamovali ruku beka Rukaviny v pokutovém území, vzápětí z protiútoku vlétl do české šestnáctky Mrdja a Srbové se po jeho souboji se Zlámalem rozčilovali, že sudí nenařídil penaltu.

Do konce poločasu byli nebezpečnější zase Češi. Pudil nejprve pokazil nadějně rozjetý brejk po povedené akci Filla, pak po Kladrubského obloučku těsně před Jirsákem zasáhl brankář Kahriman. Kladrubský se připomněl ještě před poločasem ránou těsně nad břevno.

Přestávka jako by víc prospěla Srbům, kteří po změně stran působili o dost živějším dojmem než soupeř. Svěřenci kouč Djukiče si rychlou kombinací vynutili územní převahu a chvílemi se zdálo, že našim docházejí síly. Opak byl ale pravdou - po hodině hry se český celek propracoval k největším šancím. V 65. minutě se výtečně uvolnil Kladrubský, jeho střelu mířící pod břevno s námahou vytáhl Kahriman a Pudil ve skluzu už míč do branky nedorazil. Za pět minut vyhrál hlavičkový souboj Kaufman a Papadopulos se střelou bez přípravy také neuspěl.

S blížícím se koncem bylo znát, že bezbranková remíza Srbům vyhovuje víc. Češi se o poznání víc tlačili do útoku, ale zároveň otevírali prostor před svojí brankou. Pět minut před koncem jim zatrnulo, ale střídajícího Rakiče vychytal Zlámal. Ten podržel tým i poté, co bezpečně zkrotil pokus Basty.

Českým mladíkům však nakonec nebylo souzeno udržet ani bezbrankovou remízu jako v pondělí, kdy přežili penaltu tři minuty před koncem. Srbové se na konci nastěhovali na českou polovinu, a když do konce nastavení zbývalo pouhých 18 vteřin, udeřili. Smiljanič našel centrem zprava Jankoviče a ten na první tyči hlavičkou trefil volné místo v brance. Srbové tak mohli jásat, po Nizozemsku jsou druhým semifinalistou s jistou účastí na olympiádě...