FOTBAL.CZ - Detail zprávy - Football association of Czech Republic - czech, cesky, cech, eech, sport, soccer, fotbal, football, cup, fussball, futsal, statisti, result, league, fixture, champion, qualifi, new, calcio, team, national, club, kopaná

[Ikonka pro vás]
Reprezentace-17
24.9.2006

Sedmnáctka i přes porážku postoupila

FRÝDEK-MÍSTEK (FOTBAL.CZ, lik) - Česká reprezentace do 17 let ve třetím utkání o postup do elitní fáze kvalifikace o postup na ME 2007 prohrála s Tureckem 1:3, přesto při remíze Slovinska s Lucemburskem jde dál.

Turci zasadili českému výběru dvě smrtící rány během úvodních osmi minut. Už v 5. minutě házeli hosté dlouhý aut a neobsazený Torun jemnou tečí poprvé překonal Štěcha. Svěřenci kouče Kopeckého nevzali varování vážně a v 8.minutě už prohrávali o dvě branky. Aygünes si naběhl do uličky, tváří v tvář Štěchovi s první střelou ještě neuspěl, ale při dorážce už pohodlně dostal míč do sítě. Při zákroku se navíc gólman Štěch zranil a musel jej nahradit Hladký. "Když v osmé minutě prohráváte o dvě branky a navíc se jarní opora týmu, jste ve velmi těžké situaci, hráči nechávali soupeři příliš prostoru, nechodili do těla a pohybliví Turci logicky naší obraně zle zatápěli," láteřil trenér Ivan Kopecký.

Češi se na chvíli vrátili do hry ve 13. minutě, kdy Štěpánek proměnil penaltu za faul na Šurala.

Turci ale byli nadále výrazně lepším týmem, česká obrana chvílemi doslova nevěděla, kde jí hlava stojí. V 18. minutě se bravurním zákrokem vyznamenal Hladký, ve 29. minutě Turci výborně sehráli situaci dva na dva, naštěstí v koncovce Torun mířil vedle.

Český tým se k zakončení v první půli dostával ojediněle. Ve 33. minutě mohl snížit Kučera po Dostálově akci, střílel na zadní tyč, ale míč branku o metr minul.

Otřepané "nedáš dostaneš" platilo hned o minutu později, kdy česká obrana staticky jen přihlížela, jak se podruhé prosadil Torun - 1:3. Turci v poločase vedl naprosto zaslouženě, byli mnohem pohyblivější, výborně kombinovali a vytvářeli si dostatek šancí.

Po změně stran nahradil zraněného Šurala Heinz, nedlouho poté se na hřiště dostal i Petr. Kouč Kopecký tak využil všechny možnosti střídání. "Museli jsme ve snaze korigovat výsledek zariskovat a vyčerpali jsme střídání, dostali jsme soupeře pod tlak, ale bohužel ukázalo se, že zatímco náš fotbal působil ryze dorostenecky, soupeř už předváděl prvky dospělého," všiml si Kopecký. Turci si především hlídali náskok, a český tým si tak mohl vytvořit tlak i náznaky šancí, gólově se mohly ujmout zejména hlavička Marečka a střela Palka. Hosté si ale náskok pohlídali, i když posledních dvanáct minut hráli v oslabení bez po druhé žluté kartě vyloučeného Kayi.

Po zápase čeští mladíci padli zklamaní na trávník, ale vzápětí se dozvěděli bezbrankový výsledek zápasu Slovinsko - Lucembursko a mohli slavit postup do elitní kvalifikační fáze. "Postupem jsme splnili cíl, ale ukázalo se, že někteří hráči neumějí hrát pod tlakem. Musíme hledat odolnější hráče. Upřímně jsem si myslel, že porazíme Slovinsko a budem postup slavit dříve, tak těžkou skupinu jsem nečekal. Na druhou stranu ze zkušenosti vím, že když se herně nedaří a postoupí se s odřenýma ušima, tým pak dojde daleko," doufal Kopecký.

Česká republika - Turecko 1:3 (1:3)
Branky: 13. Štěpánek z penalty - 5. a 34. Torun, 8. Aygünes.
Rozhodčí: McCourt - Fairfield (oba Severní Irsko), Gorbatov (Moldavsko).
ŽK: Mareček, Lecjaks, Kučera - Kaya.
ČK: 68. Kaya.
Diváků: 1050.
ČR: Štěch (10. Hladký) - Kybal, Ruman (46. Petr), Štěpánek, Palko - Dostál, Kučera, Mareček, Lecjaks - Steiner, Šural (42. Heinz).
Turecko: Köse - Kaya, Erciyes, Taktak, Demirkol - Aygünes (64. Karadeniz), Özcal, Sözen (80. Akca), Memis (64. Öztürk) - Yildirim, Torun.

19.9.
Turecko - Slovinsko       4:1 (3:0)

ČR - Lucembursko 2:0 (0:0) 21.9. ČR - Slovinsko 0:0 (0:0)
Turecko - Lucembursko 1:1 (0:1)
24.9. Turecko - ČR 3:1 (3:1) Lucembursko - Slovinsko 0:0 (0:0) Tabulka: Turecko 3 2 1 0 8:3 7 ČR 3 1 1 1 3:3 4 Lucembursko 3 0 2 1 1:3 2 Slovinsko 3 0 2 1 1:4 2

Do elitní fáze postoupí osmadvacet týmů, ty budou na prosincovém losu rozděleny do sedmi čtyřčlenných skupin, z nichž na šampionát v Belgii postoupí jen jejich vítězové.